דובון הקיקיון Olepa schleini

ביולוגיה: 

 

הבוגרות (כ-2.5 ס"מ) מטילות ביציהן על שיח הקיקיון בעיקר (וגם על צמחים אחרים) וזחלים בכמויות גדולות מאוד גדלים על השיח באביב ובקיץ. הזחלים עוברים שבע דרגות ומתפתחים במשך מספר שבועות (חודשיים במעבדה ב -C260). זחלים בודדים בגודל של כ-6 ס"מ לפחות, נראו על קירות מוצלים של בתים.

הזחלים מתגלמים באזור של השיח וגם בבתי מגורים. גלמים שהתגלמו במעבדות של חוקרים שונים בסתיו נשארו בתרדמה במשך כל החורף. מאחר שנמצאו גלמים בקיץ ובסתיו, יתכן כי מין זה מקים יותר מדור אחד בשנה.

 

תפוצה:

 

בסביבה המקומית - ידוע כנוטה להישאר על השיחים (קיקיון, טבק השיח) שהוא מתפתח בו, אך זחלים בדרגה השביעית נודדים גם לבתים בקרבת השיח ושם מתגלמים. דווח על הימצאותם בשיחים ממינים שונים גם מכאלו שמקורם במשתלות.

ברמה הארצית והעולמית - מין זה נפוץ בשטח מצומצם במרכז שפלת החוף (בנחל איילון, בקרית אונו, בבאר יעקב), אך גם בנחל שקמה ונחל גרר. בחודש יולי 2011 נמצאו גלמים גם בבתים בבאר יעקב ובקרית אונו. מינים קרובים ידועים בעולם רק באזור מצומצם במזרח הרחוק. הדעות חלוקות בין מומחים לתפוצה של חרקים מסוג זה , בין היותו מין פולש, או מין שהיה בישראל מאז ומעולם.

 

נזק:

 

קיים חשש כי שערותיו גורמות לגירוי עור לאדם - נתון שדווח ומחייב זהירות.

הזחלים עלולים להתגלם בבתים, ויוצרים גושים צימריים בפינת תיקרות, בחלונות וקירות הבתים. הזחלים שמתגלמים בבתים מגיעים לגודל כ-6 ס"מ לפחות ויש אנשים הנרתעים ממראה זה.

 

הדברה:

 

בדרך כלל אין צורך לבצע כל הדברה של פרפר זה, משום שהזחלים נמצאים בשדות בור, רחוקים מהאדם. לעיתים, כשיש שיחים נגועים בקרבת האדם, עלול להתרחש מצב בו חלק מהזחלים בדרגה האחרונה יגיע לבתים. אפשר לאסוף בזהירות את הזחלים, ללא מגע יד ישיר, לכלי או שקית ולזרוק לפח, או להשתמש באמצעי מכני לקבור את השיחים או הפרטים המתים באדמה כדי למנוע פיזור השערות. אפשר לרסס באירוסול נגד חרקים זוחלים. לא מומלץ למעוך את הזחל - הוא גורם לריח רע ומעיכתו עלולה לגרום לפיזור השערות.

כדי למנוע שימוש נרחב בחומרי הדברה בקרבת האדם, מומלץ להתמקד בגילוי מוקדם של הזחלים על שיחי הקיקיון, ולהדביר אותם כשהם חיים עדיין בקבוצות על השיחים. הזחלים הגדולים מתקבצים בשעות החמות בתחתית הגזע, בקרקע או במקומות מוצלים בסמוך.

תכשירים המיועדים להדברת "חרקים זוחלים" עשויים להיות יעילים בהדברת חרק זה.

 

 

 

 

 

 

שלח

שם

Thank You!

The form has been successfully sent.

תוכן ההודעה

טלפון

מייל

Jerusalem Pest Control

השאירו פרטיכם וניצור עמכם קשר בהקדם​

לויס כלי נגינה

כתובת : דרך עכו 12 קרית ביאליק

שעות פעילות החנות : א'-ה'  11:00 - 20:00    ו'   10:00 - 14:00

טלפקס:  04-8724714

מייל: levismusical@gmail.com​

Jerusalem Pest Control   |   טלפון:  054-2001484 |מייל- jerusalem2227@gmail.com​